Erinevaid navigatsioonimenüüde tüüpe Kasutajasõbraliku kodulehekülje ülesehituses on oluline roll navigatsioonilinkide paigutusel ja erinevate menüüblokkide omavahelisel seotusel. Kõige tavapärasemad navigatsioonimenüüd on horisontaalsesse ritta üksteise kõrvale paigutatud lingid või vasakusse külgveergu paigutatud vertikaalne linginimekiri. Üha rohkem populaarsust on kogumas dünaamiliselt avanevad horisontaalmenüüd. Just seepärast tasub juba kodulehekülje kavandamise faasis kaaluda erinevaid navigatsioonilahendusi, neid omavahel võrrelda ja püüda leida nende seast kõige sobivamad prototüübid, mida eeskujuks võtta Erinevaid navigatsioonimenüüde tüüpe

Hästi toimivad

veebilehed ja andmerakendused

Erinevaid navigatsioonimenüüde tüüpe

Kasutajasõbraliku kodulehekülje ülesehituses on oluline roll navigatsioonilinkide paigutusel ja erinevate menüüblokkide omavahelisel seotusel. Kõige tavapärasemad navigatsioonimenüüd on horisontaalsesse ritta üksteise kõrvale paigutatud lingid või vasakusse külgveergu paigutatud vertikaalne linginimekiri. Üha rohkem populaarsust on kogumas dünaamiliselt avanevad horisontaalmenüüd.

Kodulehekülje loomisel on üsna oluline jälgida, et navigatsioonimenüü oleks sisuga heas kooskõlas ja võimaldaks navigatsioonilinke grupeerida kõige loogilisemal ja ülevaatlikumal moel. Järgnevalt vaatleme mõningaid näiteid, milles on kasutatud erinevaid navigatsioonilahendusi. Kui soovite näha Aara disainibüroo tehtud tööde näidiseid, siis soovitame vaadata „Tehtud tööde” lehte.

 

Lihtne ühetasandiline horisontaalmenüü

Lihtne nelja lingiga horisontaalmenüü, milles on üks tasand, näiteks www.narvamaeantiik.ee Kui lehekülgi on vähe ja need ei ole omavahelises hierarhias, siis on praktiline paigutada kõik lingid samale tasandile horisontaalmenüüsse. Positiivseteks külgedeks on ülevaatlikkus – kõik lingid on kogu aeg nähtaval ja külastajate tähelepanu keskpunktis. Silmas tasub pidada, et horisontaalmenüü mahutavus on piiratud – sellesse mahub fikseeritud laiuse tõttu ainult loetud arv linke ja lihtne ühetasandiline horisontaalmenüü ei sobi juhul kui linke on rohkem kui 6-7 või neid võib aja jooksul juurde lisanduda.

Erinevaid navigatsioonimenüüde tüüpe

 

Külgveergu paigutatud vertikaalmenüü

Vertikaalne, üksteise alla paigutatud linkidega navigatsioonimenüü võimaldab märksa suurema arvu linkide paigutamist, näiteks www.lottela.ee www.wtc.ee www.dispak.ee www.tartumaanaisteliit.ee www.lahepuu.ee www.kivi-vigala.edu.ee www.venetalu.ee www.nores.ee

Erinevaid navigatsioonimenüüde tüüpe

Kui linke on alguses vähem, kuid tuleb aja jooksul juurde, siis on neid võimalik üsna paindlikult vertikaal- sesse navigatsioonimenüüsse juurde lisada ja menüü venib lisanduvate linkide võrra vertikaalsuunas kõrge- maks. Vertikaalmenüüsse on võimalik lisada ka teisele või isegi kolmandale tasandile alamlinke, mis võimaldab luua linkide gruppe ning esitada linke mitmel tasandil.

 

Külgveergu paigutatud vertikaalmenüü võib olla ühtviisi edukalt nii sisuveerust vasakul kui ka paremal, viimase näiteks on www.ema.edu.ee/ktkdk/ , kuid „innovaatilisemate”  paigutuste puhul tasub siiski silmas pidada nii tähelepanukeskmeid kui ka kasutajate harjumusi.

 

Horisontaalmenüü ja vertikaalmenüü koos

Kahte põhitüüpi on võimalik kasutada ka üsna edukalt samal leheküljel koos. Üksteisest sõltumatu horisontaalmenüü ja vertikaalmenüü kasutamise näiteks on lehekülg www.kristiinesk.ee tegemist on lihtsa lahendusega, milles on olulisemad lingid kahe menüü vahel ära jagatud, ilma oluliselt sügavamaid hierarhiaid loomata.

Erinevaid navigatsioonimenüüde tüüpe

Ühe horisontaalmenüü erivormina on eraldiseisev kahetasandiline horisontaalmenüü, millel on teine tasand paigutatud horisontaalselt esimese alla, selliseks näiteks on www.kysk.ee samas on lisaks kasutatud ka vasakusse külgveergu paigutatuna vertikaalset navigatsioonimenüüd. Keerukamate, nn. „hübriidlahenduste” puhul on reaalseks ohuks, et kasutajad ei saa aru, kuidas erinevad tasandid omavahel seotud on ega suuda hiljem meenutada, kus mõni konkreetne lehekülg menüüs asub.

 

Horisontaalmenüü dünaamiliselt avaneva teise tasandiga

Kahe põhitüübi - horisontaalmenüü ja vertikaalmenüü baasil loodud kooslus võimaldab üsna ruumisäästlikult mahutada suuremat arvu navigatsioonilinke ja teha nende sirvimine kasutajatele võimalikult mugavaks.

Erinevaid navigatsioonimenüüde tüüpe

Kursoriga horisontaalmenüü lingi kohale minnes avaneb teine tasand dünaamilises hüpik-rippaknas ja peale esimese või teise tasandi lingile klikkimist avaneb alammenüü külgveerus ja seal on tärnikesega markeeritud, milline lehekülg parajasti avatud on. Selliseid dünaamilisi navigatsioonilahendusi oleme kasutanud näiteks lehekülgedel www.folkloorinoukogu.ee www.teatoimeta.ee www.mahtramuuseum.ee www.marikarose.ee www.marmiton.ee www.v-maarja.ee/vmok/ www.e-ladystyle.com www.pma.ee

 

Dünaamiliste lahenduste loomisel oleme silmas pidanud ka vanemate brauserite kasutajaid ja nemadki saavad horisontaalmenüü kaudu järgnevatele tasanditele navigeerida. Mõistagi oleme kõigi navigatsioonilahenduste puhul mõelnud heale  indekseeritavusele otsingumootorites ja teinud kõik lingid otsinguämblikele (ingl. Search bot) lihtsalt leitavaks.

 

Erinevad menüüblokid külgveerus

Kui veebileheküljel on vaja esitada mitut üksteisest selgelt eraldiseisvat teemat, siis on praktiline luua mitu, üksteisest sõltumatut menüüblokki, mille saab paigutada graafiliselt eraldatuna külgveergudesse (või isegi nii paremale kui ka vasakule). Selliste külgveerus üksteisest eraldatud blokkidena esitatud navigatsioonimenüüde näideteks on  www.potartu.ee ja www.convivo.ee

 

Samas on võimalus ka horisontaalmenüüga seotud vertikaalmenüüdega temaatiliselt üksteisest eraldiseisvaid kodulehekülje osasid eraldada. Nii on näiteks leheküljel www.sookriimud.ee eraldatud e-poe ja kenneli sektsioonid.

 

Menüüde ülesehitus, paigutus ja kasutusloogika mõjutavad olulisel määral navigeerimise lihtsust ja kasutajasõbralikkust. Eesmärgipärased navigatsioonimenüüd on kooskõlas planeeritava kodulehekülje sisustruktuuriga ja võimaldavad linkide grupeerimist soovitud moel. Just seepärast tasub juba kodulehekülje kavandamise faasis kaaluda erinevaid navigatsioonilahendusi, neid omavahel võrrelda ja püüda leida nende seast kõige sobivamad prototüübid, mida eeskujuks võtta.

Veebirakendused
Meie poolt loodud kodulehed on mugavad toimetada ja saavad Google käest hea kvaliteediskoori. Hea nähtavus otsingutes aitab sul edustada enda organisatsiooni tulemuslikumalt ja mõistlike püsikuludega.

Lihtsast keerukamateni
Lisaks lihtsatele lehtedele oleme loonud  tootekataloogide ja tellimissüsteemidega e-poode ning ka keerukama andmestikuga kalkulaatoreid, mis teevad dünaamiliste arvutuste tulemused veebis nähtavaks.

Saada meile päring
Veebi tellimise esimeseks sammuks on päringuvormi täitmine, milles saad enda soovitud fookust lühidalt kirjeldada. Selle põhjal küsime täpsustavaid küsimusi ja teeme sulle detailse hinnapakkumise.

Kontaktandmed
Firma nimi: Aara disainibüroo OÜ,
registreerimisnumber. 11477099
IBAN: EE967700771001668194
Klienditoe tööaeg E-R kella 09.00-17.00
Saada enda küsimus:

Veebilehe disain ja CMS

Erinevaid navigatsioonimenüüde tüüpe

Kodulehekülje loomisel on üsna oluline jälgida, et navigatsioonimenüü oleks sisuga heas kooskõlas ja võimaldaks navigatsioonilinke grupeerida kõige loogilisemal ja ülevaatlikumal moel Järgnevalt vaatleme mõningaid näiteid, milles on kasutatud erinevaid navigatsioonilahendusi Kasutajasõbraliku kodulehekülje ülesehituses on oluline roll navigatsioonilinkide paigutusel ja erinevate menüüblokkide omavahelisel seotusel. Kõige tavapärasemad navigatsioonimenüüd on horisontaalsesse ritta üksteise kõrvale paigutatud lingid või vasakusse külgveergu paigutatud vertikaalne linginimekiri. Üha rohkem populaarsust on kogumas dünaamiliselt avanevad horisontaalmenüüd.

Erinevaid navigatsioonimenüüde tüüpe

www.aara.ee © 2023 Aara disainibüroo OÜ » Sisu ja vormi sünergia